Kineziotaping

Léčba akutních i chronických onemocnění pohybového aparátu

 

 

Taping je druhem pasivní opory, která se využívá ve dvou oblastech vzájemně se prolínajících, a to na taping v oblasti sportovní a taping v oblasti terapeutické.

 

Do sportovního tapingu lze zařadit především využití tapu ke stabilizaci kloubních struktur a segmentů ať už z důvodu prevence poškození kloubních struktur nebo z důvodu snížení již existující instability kloubní /např. při oslabení vazivového aparátu různé etiologie/. V terapeutické oblasti se kinesiotaping využívá kromě výše uvedené stabilizace kloubních struktur také jako pasivní opora nejrůznějších pohybových segmentů.

 

 

 

Určená ke snížení zátěže daného svalu nebo jiné struktury, která je vystavená přetížení /zejména v tahu/.

 

K přetížení dochází většinou vlivem váhy segmentu a nefunkčnosti struktur majících za úkol udržet segment ve fyziologickém postavení. Jedním z důležitých cílů použití tapingu ve fyzioterapii je zvýšení exteroceptivní a proprioceptivního čití nejrůznějších částí lidského organismu. Excitabilitu neuronální sítě ovlivňuje také čití nociceptivní. Zpracování nociceptivní aference je závislé na faktoru organickém a faktoru psychické interpretace bolesti. Je nutné si však uvědomit, že příčina bolestivé percepce nemusí být vždy přímo v místě bolesti.

 

ZÁKLADNÍ PROBLEMATIKA
 

Jde tedy o spuštění „aktivního obranného programu“, který aktivně moduluje průběh pohybu tak, že dojde k deviaci nebo úplné inhibici daného pohybového programu. Interoceptivní informace, podávající zprávy o stavu a funkci vnitřních orgánů, mohou v případě jakékoli dysharmonie podvědomě modifikovat pohybový program, tak aby vlivem daného pohybu nedocházelo k dráždění nebo přímo poškozování dané orgánové struktury.

 

V případě, že nocicepce není vnímána jako bolest, vznikají tonusové dysbalance a porucha svalové koordinace. Opakováním podvědomě i vědomě koordinačně změněných pohybů dochází k tvorbě a následné fixaci tzv. náhradních „šetřících“ pohybových programů. Tato fixace probíhá podvědomě. Tak pravděpodobně vzniká funkční porucha, při které ještě není patrné strukturální poškození, ale je patrná porucha pohybového programu. Většina nociceptivních dráždících informací má své somatomotorické a vegetativní následky, tedy odpovědí na nociceptivní dráždění je reflexně způsobená hypertonie nebo hypotonie svalů včetně vegetativních změn. Příčinou svalové hypertonie bývá tedy nejčastěji senzitivní aference přímo ze svalu, svalových úponů, kůže, kosti nebo vnitřních orgánů.

 

Tendence posturálních svalů k hypertonii a ke zkracování je vysvětlována snahou pohybového systému nahradit neekonomicky trvalou aktivitu svalu energeticky méně náročnou funkcí vaziva. Tato náhrada je však spojena s útlumem svalové aktivity a vznikem svalové hypotonie. Právě tato situace svalu, která je spojena s nedostačující cévní a lymfatickou cirkulací je v rámci této techniky ovlivňována aplikací pružné tapovací pásky. Každý, méně vyživovaný okrsek nejen pohybového aparátu postupně snižuje svou průměrnou velikost, tedy dochází ke svalové hypotrofii včetně poruchy lymfatické cirkulace v oblasti daného svalu a kůži.

 

Pro řešení problematiky výše popsaných funkčních poruch je možné využít tapovací techniku. Tato technika využívá pasivní oporu pomocí tapovací, textilní, pružné pásky lepené přímo na kůži. Jde o pasivní oporu, která díky své pružnosti nezamezuje pohybu, nevede ke svalovým hypotrofiím a přitom poskytuje dostatečný stimul pro aktivaci exteroceptorů, čímž je možno ovlivnit tonusovou aktivitu svalu včetně stereognostické funkce kůže. Tato tapovací technika má za cíl odlehčit přetížením strukturám a zároveň zvýšit aktivitu svalů hypotonických.

 

Mechanismus působení tapovací pásky je založen na již výše zmiňované exteroceptivní, proprioceptivní a nociceptivní aferenci.

 

Exteroceptivní vnímání umožňuje pacientovi uvědomit si kontakt pásky s povrchem kůže, umožňuje relativně dlouhodobou stimulaci ve smyslu působícího mírného tahu (elastické vlastnosti kinesio tejpu) a ve smyslu regulace svalového tonu. Streč připevněné pásky způsobuje tah kůže ve svalech okolních a tím dochází k reflexnímu ovlivnění nejen kůže, ale i svalů v okolí připevněné pásky. Tímto mechanismem jsou ovlivňovány svaly uložené nejen přímo pod tapovací páskou, ale i v jejím okolí. Změna napětí kůže má tedy reflexní odezvu na napětí svalu (v rámci daného dermatomu). Změna svalového napětí vyvolá změnu postavení kloubních komponent daného regionu.

 

Změnu polohy kostních segmentů a změnu délky svalového vlákna zaznamenávají příslušné proprioceptory, čímž je dokladován vliv tapovací pásky na propriocepční funkci. Informace získané z exteroceptorů a proprioceptorů jsou aferentními drahami odváděny do CNS, který na změnu v oblasti periferie (změna vlivem umístěné tapovací pásky) zpětnovazebně reaguje. Při správně umístěné tapovací pásce je zpětnou reakcí získána fyziologická poloha ovlivňovaného segmentu. Nociceptivní aferenci ovlivňuje tape tím, že ji snižuje. Prostřednictvím exteroceptiního a proprioceptivního čítí dojde ke změně držení daného anatomického regionu a tím také k eliminaci nociceptivního dráždění. Pochopitelně, je-li přerušeno nociceptivní dráždění, je cesta k obnově fyziologických funkcí pohybového aparátu snažší.

 

ÚČINKY KINEZIOLOGICKÉHO TEJPINGU
 

- zmírňuje bolesti
- podporuje svaly v pohybu
- uvolňuje nahromaděnou lymfatickou tekutinu
- koriguje osovost kloubů
- napomáhá při uvádění svalu nebo kloubu do správné polohy pro rehabilitaci
- pomáhá slabým svalům tím, že je uvádí do normální polohy
- zlepšuje kinestetické povědomí postoje a osovosti

 

 

NEJČASTĚJŠÍ POUŽITÍ PŘI
 

- bolestech šlach a svalů
- nestabilitě kloubů
- bolestech páteře
- tenisovém lokti
- bolestech a úrazech kloubů
- regulaci lymfatického systému
- syndromu karpálního tunelu
- vadném držení těla

 

Praktická aplikace tapovací pásky je závislá na druhu použité pásky. V rámci této techniky je používána pružná páska TEMTEX od jihokorejské společnosti TOWATEK. TEMTEX tape vynikají svou jedinečnou adhezí, ale hlavně 150-160 % elasticitě, díky níž nemají ve světě kinesio tejpingu konkurenci.

 

Tapovací technika má svůj největší význam v ovlivnění exteroceptivní, proprioceptivní, nociceptivní aference s následným ovlivněním tonusové balance svalu a postavení ovlivňovaných segmentů. Je nutné si však uvědomit, že každá z fyzioterapeutických technik má sobě vlastní kouzlo, ale při komplexním přístupu v řešení funkčních poruch pohybového aparátu je potřeba fyzioterapeutické techniky různě kombinovat, a to dle aktuálního zdravotního stavu a reaktibility daného pacienta vzhledem k různým diagnózám. TEMTEX tape je možno používat ve spojení s dalšími léčebnými postupy, jako je kryoterapie, hydroterapie nebo elektrostimulace.